Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
December 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Sústredená odborná príprava prRLPs


Sústredená odborná príprava prRLPs
V zmysle nariadenia Veliteľa prRLPs na výcvik vo výcvikovom roku 2011 sa v dňoch 8.3.2011 až 10.3.2011 uskutočnila Sústredená odborná príprava (SOP) v priestore taktických cvičísk BRAVO 1 a BRAVO 2 VVP Lešť.
SOP sa zúčastnili nasledovné odbornosti: Kuchári, vodiči, vodiči - inštruktori.
 
Cieľom odbornej prípravy vodičov, kuchárov a inštruktorov RCHBO bolo vykonať praktický výcvik, ktorý nie je možné vykonať v podmienkach útvarov. Praktický výcvik bol zameraný na odborné činnosti, ktoré nie sú pravidelne precvičované –  terénne jazdy v noci s prístrojmi na nočné videnie, jazdy v obzvlášť náročnom teréne, dekontaminácia techniky v poľných podmienkach. vybudovanie hospodárskej výdajne v poľných podmienkach, skladovanie proviantu v poli a ochrana proviantu proti ZHN.      
            Všetky ciele zamestnania boli splnené na výbornej úrovni. Na strane cvičiacich bolo aj počasie, keďže terén bol zamrznutý a nie rozbahnený. Na zamrznutý povrch sa mohli sťažovať len vodiči, ktorých úlohou počas uvoľňovania zapadnutej techniky bolo aj vybudovanie vodorovnej kotvy. Inštruktori RCHBO svoje ZZKO vybudovali v starej budove na Kóte 700 v priestore BRAVO 1. Snáď najťažšiu úlohu prvý deň plnili kuchári, nakoľko mali na prípravu stravy veľmi krátky čas. Aj napriek časovému stresu kvalita pripravenej stravy neutrpela a to platilo aj počas ďalších dní SOP.RAVO 1.v priestore je ZZKO vybudovali v budoréne,úrovni. va v priestore v stanovenom
Na cvičiacich dozerali skúseným okom inštruktori, ktorí svoje dlhoročné skúsenosti ochotne odovzdávali mladším kolegom. Z pomedzi všetkých inštruktorov treba vyzdvihnúť najmä : práp. Gejzu VAŠKOVIČA (1.rRLPs), práp. Gerhárda KOTELESA (2.rRLPs), práp. Vladislava KAFKU (4.rRLPs)
            Počas SOP si vojaci precvičili činnosti, ktoré niektorí z nich vykonávali prvýkrát či po dlhšej dobe. Zamestnanie doplnilo ich odborné vedomosti a skúsenosti. Z vyhodnocovacích formulárov, ktoré cvičiaci na konci SOP vyplnili, je zjavné, že ich hodnotenie SOP je kladné a oceňujú prínos takýchto cvičení aj v dobe veľmi napätého finančného rozpočtu.


Autor: kpt. Miloš PEŠTA , Foto: rtn. Branislav RYBÁR - Dátum: 14.03.2011
Čítanosť: 16729
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share